3 KROKI DO ZOSTANIA PISARZEM

3 KROKI DO ZOSTANIA PISARZEM
1 month ago Ewa
3 KROKI DO ZOSTANIA PISARZEM

 

3 KROKI DO ZOSTANIA PISARZEM

1.   Opublikuj

 Naprawdę? Krok numer jeden to opublikowanie? Czy to nie jest zacofane?

Dziwne jest rozpoczęcie listy porad dotyczących pisania od wskazówki do opublikowania. W rzeczywistości, kiedy czytam książki i artykuły o tym, jak zostać pisarzem, ale większość z nich nawet nie wspomina o publikowaniu. Zwykle mówią „Po prostu napisz!”

Jednak pisarze piszą rzeczy, które czytają inni ludzie, więc publikacja jest niezbędna, aby zostać pisarzem.

Jeśli chcesz zostać pisarzem, musisz przyzwyczaić się do pisania dla innych. Musisz ćwiczyć przyjmowanie informacji zwrotnych i radzenie sobie z odrzuceniem. Musisz także zacząć zdobywać fanów.

Robisz to, publikując, publikując małe i regularnie. Co powstrzymuje cię przed wydrukowaniem jednego ze swoich artykułów piśmienniczych i przekazaniem go znajomemu? A może opublikujesz go online jako post na blogu lub nawet notatkę na Facebooku?

Potraktuj to jako praktykę, gdy publikujesz u tego dużego nowojorskiego wydawcy. (Może to chwilę potrwać, więc możesz mieć dużo czasu na ćwiczenia!)

 

2.   Wyznaczaj terminy lub lepiej, poproś kogoś, aby wyznaczył je za Ciebie (i dotrzymaj ich)

 

Terminy mają wywoływać stres. Wiem, że nikt z nas nie chce więcej stresu w swoim życiu. Prawda? Ale większość pisarzy, których znam, zmaga się z dwoma rzeczami: dyscypliną i skupieniem. Dobry termin pomaga w obu przypadkach.

Odrobina stresu pomaga się skupić. Dobry termin może utrzymać tyłek na krześle i trzymać palce na klawiszach znacznie lepiej niż „inspiracja”, ta kapryśna muza, kiedykolwiek mogła.

Jak więc ustalasz dobre terminy, żeby nie szarpały Cię?

Najlepsze terminy wyznaczają inni, redaktorzy lub niezależni klienci, a nawet Twoi fani.

Najbardziej efektywnym terminem, jaki sobie wyznaczyłam, było codzienne pisanie jednego artykułu na moim blogu. Zrobiłam to, utrzymując wszystkie inne obowiązki. To, co sprawiło, że ten termin okazał się szczególnie skuteczny, to fakt, że ludzie, którzy pociągali mnie do odpowiedzialności, byli moimi czytelnikami.

Kiedy wiesz, że ludzie czekają na twoje pisanie, stajesz się znacznie bardziej zdyscyplinowanym pisarzem

Ludzie czekają na twoje pisanie. Kiedy zamierzasz im to dać?

Kroki do zostania pisarzem

3.   Poznaj nudę i poczuj się swobodnie z nędzą związaną z pisaniem

 

W pewnym momencie chciałam zrezygnować z każdego dużego projektu pisarskiego, nad którym kiedykolwiek pracowałam. Większość pisarzy, których znam, ma podobne doświadczenia.

Kiedy kończyłam swoją pierwszą książkę, byłem tak sfrustrowana i niepewna tego, co napisałam, że z bezsilności płakałam.

„Nie chcę już tego robić” – pomyślałam. „Nie chcę pisać tej książki. W ogóle nie chcę już pisać! Nigdy więcej nie chcę czuć się tak głupio .”

Ale po chwili wstałam i napisałam jeszcze kilka słów. Następnego dnia napisałam jeszcze kilka. Miesiąc później książka została ukończona i wysłana do redakcji.

Ten moment płaczu na podłodze był punktem zwrotnym, początkiem końca pisania mojej pierwszej książki, a teraz pamiętam ten moment za każdym razem, gdy pisanie staje się frustrujące i beznadziejne.

Pisz mimo bałaganu, mimo problemów merytorycznych i stylistycznych, mimo zmęczenia i niepewności. Pisz. Pisz dalej, nawet jeśli wiesz, ponieważ nic innego nie wiedziałeś wcześniej, że to, co piszesz, jest bezwartościowe. Kiedy jesteś w środku, dobro i zło nie mają znaczenia. Po prostu pisz dalej.

Kroki do zostania pisarzem